BAŞKAN ÇELİK, EGE TİCARET VE GELİŞİM ZİRVESİ’NDE ISPARTA’YI TANITTI

BAŞKAN ÇELİK, EGE TİCARET VE GELİŞİM ZİRVESİ’NDE ISPARTA’YI TANITTI

Eğitim Yayın: 04 Haziran 2024 - Salı - Güncelleme: 04.06.2024 18:19:00
Editör - Mustafa Çetinkaya
Okuma Süresi: 5 dk.
194 okunma
Takip EtGoogle News

BAŞKAN ÇELİK, EGE TİCARET VE GELİŞİM

ZİRVESİ’NDE ISPARTA’YI TANITTI

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik, İzmir’de düzenlenen Ege Ticaret ve Gelişim Zirvesi’nin açılışında konuştu. Geçmişten günümüze İzmir ile Isparta arasında gerçekleşen ticari ilişkilere değinen Başkan Çelik, aynı zamanda ilimizin tanıtımına yönelik bilgiler de paylaştı.

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şakir Uygun, Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Demiralay ile SDÜ Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Doç. Dr. Pınar Göktaş, 'İnsan, Ticaret ve Gelecek Buluşmaları' sloganıyla 3-4 Haziran 2024 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde AASSM'de gerçekleşen 'WA Batı Anadolu Ticaret Forumu' ve 'Ege Ticaret Gelişim Zirvesi'ne katıldı.

Zirvede Isparta'nın tanıtım filmini katılımcılarla buluşturan Başkan Çelik, açılış konuşmasında İzmir ve Isparta arasındaki ticari ilişkilere odaklandı ve kentin çeşitli kazanımlarını aktardı. Zirvede yaptığı konuşmada Başkan Çelik, "İnsan, Ticaret ve Gelecek Buluşmaları" sloganı altında gerçekleşen etkinliğe hoş geldiniz diyerek konuşmasına başladı. Tarihe dayanan İzmir ve Isparta arasındaki ticari ilişkileri vurgulayan Başkan Çelik, bu ilişkilerin geçmişten günümüze nasıl şekillendiğine dikkat çekti.

İzmir ile Isparta arasındaki yaklaşık 400 kilometrelik mesafenin, ticari ilişkilerin güçlenmesine engel olmadığını belirten Başkan Çelik, "Geçmişte, Isparta'da üretilen malların İzmir'e ulaştırılması ve dışarıdan gelen malların Isparta'ya getirilmesi büyük zorluklarla gerçekleşiyordu. Ancak 18. yüzyılın sonlarında demiryolu ağının genişlemesi, bu süreci kolaylaştırdı ve İzmir'deki ticari faaliyetleri hareketlendirdi." dedi.

Özellikle Isparta'nın halı üretiminin, ticaretin önemli bir parçasını oluşturduğunu vurgulayan Başkan Çelik, İzmir limanının dünya ticaretine açılan bir kapı olmasıyla Isparta'nın ticari potansiyeline büyük ilgi gösterdiğini belirtti.

Başkan Çelik, Isparta'nın günümüzdeki ihracat potansiyelini ve başarılarını da dile getirdi. İzmir'den gerçekleştirilen ihracat hacminin 90 milyon doları bulduğunu ifade ederek, bu rakamın sadece ekonomik bir veri olmadığını, aynı zamanda İzmir ve Isparta arasındaki uzun yıllara dayanan ticari ilişkilerin gücünü yansıttığını vurguladı.

Isparta'nın önemli tarımsal üretim alanlarındaki başarılarına da değinen Başkan Çelik, gül ve gülyağı üretiminde dünya lideri olan kentin lavanta, elma, kiraz ve diğer ürünlerdeki başarılarına dikkat çekti. Başkan Çelik konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Dünya ve Türkiye’de gül ve gülyağı üretiminde 1. sıradayız. Lavanta üretiminde %28’lik üretimle Türkiye birincisiyiz. Elma üretiminde % 25’lik üretimle Türkiye birincisiyiz. Kiraz üretiminde % 6,32’lik üretimle Türkiye’de 4. sıradayız. Kesme çiçek sektöründe % 24,64’lük üretimle Türkiye’de 2. sıradayız. Aspir sektöründe % 13.12’lik üretimle Türkiye’de 2. sıradayız. Kültür mantarı üretim sektöründe % 11,67’lik üretimle Türkiye’de 3. sıradayız. Vişne Üretim Sektöründe % 5.41’lik üretimle Türkiye’de 5. sıradayız. Kayısı Üretim Sektöründe % 4.54’lük üretimle Türkiye’de 6. sıradayız. Haşhaş Üretim Sektöründe % 5.09’luk üretimle Türkiye’de 6. sıradayız.” dedi.

Konuşmasını sonlandırırken etkinliğin düzenlenmesine katkıda bulunanlara teşekkürlerini ileten Başkan Çelik, ticari ilişkilerin daha da güçlenmesi ve bölgenin kalkınmasına katkı sağlamak adına çalışmaların devam edeceğini belirtti.

BAŞKAN ÇELİK, ISPARTALI FİRMALARLA BULUŞTU

Ege Ticaret ve Gelişim Zirvesi’nin ardından Başkan Çelik ve beraberindeki heyet, İzmir'deki Ispartalı iş insanlarını ziyaret ederek işletmelerin üretim süreçlerine dair bilgi edindi. Ayrıca, sektördeki güncel gelişmeleri değerlendirerek karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.

Ziyaret kapsamında ÜNMAK Isı Sistemleri'nin sahibi ve İzmir Pancar Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ünlüsoy, İmaj Mobilya'nın sahibi Murat Özkutlu ve Kapris Mobilya İzmir Şube Müdürü Şerif Ünveren ile görüşüldü.

Ziyaretlere ilişkin değerlendirmede bulunan Başkan Çelik, “İzmir'in ekonomik canlılığı ve iş potansiyeli hakkında bilgi almak, firmalarımızın üretim süreçlerini yakından gözlemlemek ve güncel konular üzerine fikir alışverişinde bulunmak üzere bir araya geldik. Bu firmalarımızı üretimde ve ihracatta elde ettikleri başarıdan dolayı takdir ediyoruz. Onların görüşleri ve önerileri bizim için son derece değerlidir. İzmir’deki iş insanlarımızla bir araya gelmekten büyük memnuniyet duyduk.” dedi.

 

#
Ek Fotoğraflar
Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.